Co vědět o testování a diagnóze meningitidy

Meningitida nastává, když se zapálí meninges, ochranný povlak kolem mozku a míchy. Protože meningitida může být život ohrožující nouzovou situací, osoba, která si myslí, že může mít meningitidu, by měla hledat okamžitou lékařskou péči.

test meningitidy může diagnostikovat meningitidu a pomoci určit, co ji způsobilo.

Analýza mozkomíšního moku (CSF) může definitivně diagnostikovat meningitidu. Lékař však může doporučit další testy k vyloučení jiných příčin.

Pokud lékař má podezření na bakteriální meningitidu, může zahájit antibiotickou léčbu dříve, než se výsledky testů meningitidy vrátí.

meningitida způsobuje otoky a zánět meningů. Meningy jsou tři membrány, které chrání mozek a míchu.

meningitida se obvykle děje, když infekce – často virus nebo bakterie – cestuje k meninges. Bakteriální meningitida může zabít osobu během několika hodin bez léčby, zatímco virová meningitida často odchází sama o sobě.

Velmi zřídka, améba zvaná Naegleria Fowleleric cestuje vodou, nahoru nosem a do mozku. Tento typ meningitidy je téměř vždy fatální.

meningitida může také nastat bez infekce v důsledku rakoviny nebo jiných onemocnění. Testy meningitidy mohou lékaři říct, jaký typ meningitidy má osoba, a vést rozhodnutí o léčbě.

Tento článek zkoumá důležitost hledání okamžité lékařské péče, aby testoval meningitidu, typy testů a jak lékaři diagnostikují meningitidu, meningitidu a výhled pro osobu diagnostikované s různými typy nemoci.

Hledejte okamžitou lékařskou pomoc

meningitida může být život ohrožující nouzovou situací, zejména pokud má člověk bakteriální meningitidu. Bakteriální meningitida může za pár hodin zabít člověka.

Výsledky pro virovou meningitidu jsou obvykle lepší a člověk se může zotavit sama bez léčby.

Je však nemožné vědět, který typ meningitidy má člověk bez lékařského testování.

Ačkoli meningitida je velmi vážná, rychlá péče může zachránit životy.

Jděte do pohotovostní místnosti nebo okamžitě zavolejte lékaře, pokud má osoba:

 • Tvrdý krk
 • Velmi intenzivní bolest hlavy
 • Vysoká horečka, zejména po nemoci, jako je chřipka
 • Citlivost na světlo
 • Nevysvětlitelná vyrážka
 • záchvaty
 • zvracení
 • Zmatek

Typy testů a diagnózy

Existuje řada různých testů, které může lékař provést diagnostiku meningitidy, v závislosti na tom, která na tom, která na tom, která na tom, v závislosti na tom, v závislosti na tom, která na tom, co Typ meningitidy, o kterém si myslí, že člověk může mít. Patří mezi ně:

Fyzikální vyšetření

Testování meningitidy obvykle začíná fyzickou zkouškou, během kterého lékař hodnotí, jak je pravděpodobné, že člověk má meningitidu. Lékař se může zeptat na jakékoli nedávné nemoci, všechny příznaky a když se objevily jakékoli příznaky.

Lékař může také provádět fyzické testy, aby vyhodnotil zánět meningů. K diagnostice meningitidy se často používají dva specifické testy.

Jeden test hledá to, co se nazývá znaménko Brudzinski. Během tohoto testu leží člověk na zádech, zatímco lékař ohýbá krk nahoru a směrem k hrudníku. Pokud to způsobí, že osoba ohýbá kolena nebo boky, naznačuje to zánět meningů a může znamenat, že člověk má meningitidu.

Druhý test hledá to, co se nazývá značka Kernig. Během tohoto testu leží člověk na zádech. Lékař ohýbá koleno směrem k hrudníku a pak se pokouší narovnat nohu nahoru. Pokud je to velmi bolestivé nebo nemožné, může mít člověk otok v meningech, což naznačuje meningitidu.

krevní testy a kultura

testování meningitidy také obecně zahrnuje krevní práci, která může vyloučit jiné potenciální příčiny meningitidy, jako je sepse.

Některé výsledky krevních testů, jako je velmi vysoký počet bílých krvinek, mohou pomoci s diagnostikou závažné infekce, včetně meningitidy.

Lékař může také nařídit krevní práci, aby testoval další problémy, jako je otrava nebo nebezpečné změny v glukóze v krvi.

Vysoké hladiny chemického procalcitoninu mohou také pomoci lékaři určit, zda je infekce s větší pravděpodobností virová nebo bakteriální. Vysoký procalcitonin naznačuje bakteriální infekci.

Krevní kultura, která testuje krev pro určité organismy, může být schopna detekovat některé typy meningitidy v krvi, včetně některých forem bakteriální a plísňové meningitidy. To může pomoci vést léčbu, zejména když lékař potřebuje vědět, který typ antibiotiky lze použít pro bakteriální meningitidu.

Krevní kultura však nemůže definitivně diagnostikovat nebo vyloučit meningitidu. Podle článku amerického rodinného lékaře z roku 2017 mělo pouze 62–66% dospělých do 60 let s bakteriální meningitidou pozitivní kulturu. U dospělých nad 65 let byl číslo o něco vyšší, na 73%.

test mozkomíšního moku

Nejspolehlivějším způsobem diagnostiky meningitidy je bederní punkcí. Během bederní punkce vloží lékař dlouhou, tenkou jehlu mezi dvěma obratlemi v dolní části zad. To jim umožňuje stáhnout nějakou mozkomíšskou tekutinu (CSF), což je tekutina, která polší mozek a míchu.

Lékař poté odešle CSF do laboratoře, aby jej analyzoval pro známky infekce. Kultura CSF může obvykle detekovat specifické organismy způsobující meningitidu.

Když má osoba virovou nebo neinfekční meningitidu, v CSF obvykle nejsou organismy. Místo toho bude lékař hledat mírně zvýšené hladiny proteinu a zvýšené počty bílých krvinek.

Zobrazovací testy

U některých lidí nemusí být bederní vpichová vpichová. To může zahrnovat ty, kteří mají vysoký tlak uvnitř lebky, určité mozkové onemocnění, anamnézu mrtvice a ty se slabým imunitním systémem kvůli HIV nebo určitým lékům.

CT skenování používá rentgenové paprsky k fotografování mozku a lebky. To může pomoci s odhalením, zda je v hlavě zvýšený tlak, který může způsobit, že bederní punkční propíchnutí je nebezpečnou. Lékař může doporučit přechod na bederní punkci, pokud CT skenování naznačuje, že by bylo bezpečné.

CT skenování však není plně spolehlivým měřítkem tlaku v hlavě. Lékař může doporučit předchozí skenování CT i bederní vpich a počáteční léčbu, pokud existují jiné známky meningitidy.

domácí testy

Žádné domácí testy nemohou přesvědčivě prokázat, že člověk nemá nebo nemá meningitidu. Místo toho by měl každý s příznaky meningitidy hledat okamžitou lékařskou péči. Některé varovné signály zahrnují:

 • Tvrdý krk
 • Velmi intenzivní bolest hlavy
 • Vysoká horečka, zejména po nemoci, jako je chřipka
 • Citlivost na světlo
 • Nevysvětlitelná vyrážka
 • záchvaty
 • zvracení
 • Zmatek

Hledání značek Kernig nebo Brudzinski může poskytnout důkaz, že osoba má meningitidu. Tyto testy je však snadné provést nesprávně, zejména bez lékařského tréninku.

Příčiny

Mnoho různých infekcí a nemocí může způsobit meningitidu. Patří mezi ně:

 • Virová meningitida: virová meningitida dochází, když se virus, jako jsou spalničky, příušnice nebo chřipka, rozšíří na meningy. Příznaky jsou obvykle méně závažné než jiné typy meningitidy. Viry, které způsobují virovou meningitidu, se šíří z jedné osoby na druhou.
 • Bakteriální meningitida: Bakteriální meningitida se stane, když se bakteriální infekce šíří do meningů. Mnoho organismů může způsobit tuto infekci, ale některé běžné viníky zahrnují Streptococcus skupiny B a Haemophilus influenzae. Osoba může šířit skupinu B strep na novorozence, když rodí vaginálně. Infekce, které způsobují bakteriální meningitidu, se mohou rozšířit z jedné osoby na druhou.
 • Fungální meningitida: Houba meningitida se stane, když se člověk stahuje plísňovou infekci, často vdechováním spór z životního prostředí. Infekce se pak může rozšířit na meningy. Candida, běžná plísňová infekce na kůži, která může způsobit infekce kvasinek nebo drozd, se může také rozšířit na meningy, ale to je vzácné.
 • Parazitární meningitida: Parazitární meningitida se stane, když se do meningů dostane parazit. To je neobvyklé, ale může se stát, když člověk jí syrové nebo kontaminované jídlo nebo má kontakt s výkaly mývalové z půdy.
 • Amebická meningitida: K tomuto vzácnému a vysoce smrtelnému typu meningitidy dochází, když bakterie, které žijí ve vodě, cestují po nose k meningovi.
 • Neinfekční meningitida: To znamená, že meningové se bez infekce oteklí. K tomu může dojít, když člověk má vážné onemocnění, jako je lupus erythematosus, poranění hlavy, nedávná chirurgie mozku nebo rakovina.

Outlook

Výhled závisí na typu meningitidy, kterou má.

bakteriální meningitida má mnohem vyšší úmrtnost cena amazon prostaline než virová meningitida. V roce 2010 zemřelo celkově 14,3% lidí s bakteriální meningitidou. Faktory, jako je věk – buď velmi mladý nebo velmi starý – a slabý imunitní systém mohou zvýšit riziko smrti.

Amebická meningitida má úmrtnost, která je mnohem vyšší. Z 34 infekcí hlášených střediskům pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v letech 2009 až 2019 přežili pouze 3 lidé.

U lidí, kteří přežívají meningitidu, jsou komplikace běžné, zejména když meningitida poškozuje neurologický systém.

Metaanalýza dětí s diagnózou meningitidy z roku 2010 zjistila následující míru komplikací po propuštění nemocnice:

 • Ztráta sluchu: 6%
 • Problémy s chováním chování : 2,6%
 • Kognitivní výzvy: 2,2%
 • Problémy s motorickými dovednostmi: 2,3%
 • Záchvaty: 1,6%
 • Zrušení vidění: 0,9 %

Shrnutí

Pro přežití je rozhodující včasné testování a rychlé léčby meningitidy.

Osoba, která si myslí, že by mohla mít meningitidu, by neměla oddálit péči a měla by být v pohotovostní místnosti jasná a konkrétní o tom, jaké příznaky zažívají.

Osoba by měla lékaře vyprávět o jakýchkoli nedávných potenciálních expozicích meningitidy a okamžitě požádat o testování na meningitidu.

 • Krev/hematologie
 • Cancer/Oncology
 • Infekční onemocnění/bakterie/viry

Lékařské zprávy dnes mají přísné zdroje zdroje Pokyny a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents