Dlaczego mój ząb jest luźny i jak go leczyć?

Luźny ząb u dziecka często sygnalizuje zdrowy rytuał przejścia. Gdy dana osoba osiągnie okres dojrzewania, luźny ząb nie jest już normalnym zdarzeniem.

Zauważające luźne zęby.

Niektóre przyczyny luźnych zębów u dorosłych są niegroźny. Inne wymagają opieki specjalisty dentystycznej, aby uratować ząb, usunąć go lub zastąpić implant lub most.

W tym artykule przedstawiono opcje leczenia luźnego zęba i zawiera informacje o możliwych przyczynach i sposobach Zapobiegaj luźnym zębom.

Opcje leczenia luźnego zęba

Pomocne może być zakres zabiegów, a najlepsza opcja będzie zależeć od przyczyny luźności.

Niektóre opcje leczenia obejmują:

 • Skalowanie i planowanie korzeni: jest to rodzaj procedury głębokiego czyszczenia, który może leczyć i pomagać odwróconej chorobie dziąseł.
 • Leki lub płukanie jamy ustnej: Mogą one pomóc zakażonym dziąsłem wyleczyć się i walczyć bakterie w jamie ustnej.
 • Operacja: Celem operacji jest usunięcie zapalonej tkanki dziąseł i kości uszkodzonych przez chorobę dziąseł.
 • Przeszczepy kości: te mogą pomóc w odbudowie kości utraconej w chorobie dziąseł.
 • Przeszczepiania tkanki miękkiej: znane również jako przeszczepy dziąseł, mogą one zapobiec dalszej utraty dziąseł u osób z chorobą dziąseł.
 • Urządzenia dentystyczne, Su CH jako szyny ukąszenia: mogą one zmniejszyć uszkodzenie szlifowania i mogą pomóc w wyleczeniu jamy ustnej po operacji zębowej.
 • Leczenie cukrzycy: odpowiednie leczenie jest ważne dla zdrowia dentystycznego i dziąseł.

Jeśli wypadnie luźny ząb, dentysta może zasugerować most dentystyczny lub implant dentystyczny.

Most dentystyczny jest rodzajem korony, która pasuje do zębów po obu stronach brakującego zęba. Rezultatem jest pomost między dwoma zdrowymi zębami, połączony protezą lub sztucznym zębem w miejscu braku. Jawbone.

Chociaż te opcje są skuteczne, konieczne jest leczenie podstawowej przyczyny utraty zębów i podjęcie wszelkich innych kroków potrzebnych do dalszych uszkodzeń.

Przyczyny luźnego zęba zęba U osoby dorosłej

Następujące czynniki są często odpowiedzialne za luźność w jednym lub większej liczbie zębów.

Choroba dziąseł

Znana również jako zapalenie przyzębia, choroba dziąseł obejmuje zapalenie i zapalenie i Zakażenie dziąseł. Może się to zdarzyć z powodu złych nawyków higieny dentystycznej.

Około 40% osób doświadcza choroby dziąseł, a około 70% utraty zębów ma miejsce z powodu stanu.

Podczas szczotkowania i nitkowania nie usuwa płytki nazębnej, choroba dziąseł może się rozwijać. Tablica zawiera bakterie. Z czasem przykleja się do zębów i stwardnieje, aż tylko profesjonalista zębów będzie w stanie go usunąć.

zahartowaną płytkę lub tatar powoduje, że dziąsła odsuwa się od zębów, tworząc luki, które mogą zostać zarażone.

Z czasem proces ten może rozbić kości i tkankę wspierającą zęby, powodując luzę zęby.

Inne objawy choroby dziąseł obejmują:

 • Działki, które są delikatne, czerwone, bolesne lub spuchnięte
 • Dziwie, które krwawiły podczas szczotkowania
 • Recesja dziąseł
 • Zmiany w sposobie, w jaki zęby pasują do siebie

Co zrobić

Każda osoba, która zauważa objawy choroby dziąseł, powinna jak najszybciej odwiedzić dentystę. Wczesne wykrywanie i leczenie może zapobiec utratę zębów.

Dowiedz się o operacji choroby dziąseł tutaj.

ciąża

Podniesione poziomy estrogenu i progesteronu podczas ciąży mogą wpływać na ciążę Kości i tkanki w jamie ustnej.

Posiadanie większej liczby tych hormonów może zmienić przyzębia, czyli zbieranie kości i więzadeł, które wspierają zęby i utrzymują je na miejscu. Gdy dotknięte jest przyzębienie, jedno lub więcej zębów może wydawać się luźne.

Co robić

Zmiany w tej części ciała zwykle rozwiązywane po ciąży, i nie są przyczyną dla sprawa. Jednak każdy, kto doświadcza bólu lub luźnych zębów w czasie ciąży, powinien skontaktować się z dentystą, aby wykluczyć chorobę dziąseł i inne problemy zdrowotne jamy ustnej.

Jest bezpieczne dla osób w ciąży, aby mieć kontrole zębów, czyszczenia i germivir gdzie kupić X- Promienie, według American Dental Association i Amerykańskiego Kongresu Położników i Gynecologów.

W rzeczywistości z powodu możliwego związku między chorobą dziąseł a przedwczesnym narodzinami ludzie w ciąży powinni regularnie odwiedzać dentystów.

Uraz zębów

Zdrowe zęby są silne, ale wpływ od ciosu do twarzy lub wypadku pojazdu może na przykład uszkodzić zęby i otaczającą tkankę. Rezultat może być rozdrobniony lub luźne zęby.

Podobnie, zaciskanie zębów w czasach stresu lub szlifowanie w nocy może zużywać tkanki i poluzować zęby.

Wiele osób jest Nieświadomi ich nawyków zaciskania lub szlifowania, dopóki nie spowodują bólu szczęki. Dentysta może być w stanie wykryć problem, zanim zęby zostaną trwale uszkodzone.

Co zrobić

Każdy, kto podejrzewa, że ​​obrażenia uszkadzają zęby, powinien odwiedzić dentystę tak szybko możliwy. Na przykład urazy sportowe, wypadki i upadki mogą powodować uszkodzenie zębów.

Osteoporoza

Osteoporoza jest stanem, który powoduje osłabienie kości i stają się porowate. W rezultacie nawet niewielkie uderzenia i uderzenia mogą prowadzić do złamanych kości.

Chociaż osteoporoza zwykle wpływa na kręgosłup, biodra i nadgarstki, może również uszkodzić kości w szczęce, które wspierają zęby.

Jeśli kości szczęki stają się mniej gęste, zęby mogą się rozluźnić i wypadnąć. National Institutes of Health (NIH) przedstawia również możliwy związek między utratą kości a zwiększonym ryzykiem choroby dziąseł.

Niektóre leki leczące osteoporozę mogą powodować problemy zdrowotne zębów, choć jest to rzadkie. W rzadkich przypadkach leki zwane bisfosfonianami – które pomagają leczyć utratę kości – mogą prowadzić do luźnych zębów. Jest to znane jako osteonekroza szczęki.

Trauma i procedury chirurgiczne, takie jak ekstrakcja zębów, mogą również powodować osteonekrozę.

Co zrobić

Osoba osoba powinny omówić leki i skutki uboczne z lekarzem. Powinny również regularnie omawiać swoje potrzeby dentystyczne z dentystą.

Dentystowie mogą nie zalecać operacji inwazyjnej. Pomocne mogą być jednak drobne procedury dentystyczne.

Zapobieganie

Osoba nie zawsze może zapobiec luźnego zęba, ale może podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka.

Niektóre wskazówki dotyczące zdrowia zębów i dziąseł obejmują:

 • Dokładnie szczotkując zęby dwa razy dziennie
 • Nicieś raz dziennie
 • powstrzymanie się od palenia
 • Uczęszczanie na kontrole dentystyczne i czyszczenia tak często, jak zalecono
 • noszenie odpowiednio dopasowanego ostrości ustnej podczas uprawiania sportu
 • noszenie szyny ugryzienia, gdy w nocy szlifowanie lub nocne szlifowanie lub Zaciskanie jest problemem
 • Pytanie lekarza o suplementację wapnia i witaminy D, aby zapobiec osteoporozie
 • Utrzymanie kontroli cukrzycy, ponieważ ten stan jest czynnikiem ryzyka choroby dziąseł
 • Świadomość leków, które mogą wpływać na zęby

Uzyskaj więcej wskazówek na zdrowe zęby i dziąsła tutaj.

Outlook

dla Dorosły, luźny ząb może być niepokojący. Jednak czasami możliwe jest uratowanie zęba, zwłaszcza gdy problem jest wcześniej wykrywany.

Jeśli ząb jest utracony lub wymaga usunięcia, szereg metod odbudowy może pojawić się naturalnego zęba.

Podsumowanie

Luźny dorosły ząb może być niepokojący. Może to wynikać z urazu lub uszkodzenia zęba lub może oznaczać stan, taki jak choroba dziąseł lub osteoporoza. Zęby mogą również stać się luźne z powodu ciąży.

Leczenie luźnego zęba będzie zależeć od przyczyny. Osoba powinna upewnić się, że ma skuteczne metody higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę kontroli.

 • ciąża/położnictwo

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i losowania tylko losowania z recenzowanych studiów, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents